فهیمه راستکار درگذشت

نوشته شده توسط محمدرضا کلانتر در تاریخ .

فهیمه راستکار دوبلور و بازیگر پیشکسوت تئاتر ، سینما و تلویزیون پنج شنبه 2 آذر درگذشت.

وی فعالیت هنری را از سال 1330 با بازی تئاتر آغاز کرد. سپس به دوبله پرداخت و در این زمینه با گروه آلکس آقابابیان در ایتالیا نیز همکاری کرد . او بازی در سینما را از سال 1352 با فیلم «مغول ها» شروع کرد که تا اواسط دهه 80 ادامه داشت . او در چند سریال نیز بازی کرد. زنده یاد فهیمه راستکار از جمله دوبلورهای تراز اول ایران بود  که متاسفانه از چند سال پیش به دلیل بیماری آلزایمر دیگر فعالیتی در این زمینه انجام نداد. او طی حدود 50 سال حضور در دوبله در فیلم ها و سریال های شاخص و به جای چندین بازیگر معروف ایرانی و خارجی بویژه در نقش های مادرها و مادر بزرگ ها صحبت کرد. سوفیا لورن در «دو زن» ، «زیبای میلیونر» و «5 مایل به نیمه شب» ، جانت لی در «روانی» ، اینگرید برگمن در «آیا برامس را دوست دارید ؟» ، کاترین هپبورن در «شیر در زمستان» و «شیرهای جوان» ، ملینا مرکوری در «یک شنبه ها هرگز» و «فدرا» ، اینگرید تولین در «توت فرنگی های وحشی» و «گذرگاه کاساندرا» ، لوسیل بال در «بالش سنگی» ، ونسا ردگریو در «جک و لوبیای سحر آمیز» ، کاپوسین در «تازه چه خبر پوسی کت ؟» و «ظرف عسل» ، سیمون سینیوره در «شیطان صفتان» ، پگی اشکرافت در «گذری به هند» ، ویرنا لیزی در «چگونه زن خود را بکشید» و «کوه بلورین» از جمله بازیگران خارجی هستند که وی دوبلور آنها بوده است . او در دوبله هر دو نسخه «قاتلین پیرزن» (ساخته الکساندر مکندریک و برادران کوئن) به جای بازیگر نقش پیرزن صحبت کرده است. «سال های دور از خانه »(اوشین پیر) ، «در برابر باد»(پولین) ، «خانم مارپل» ، «رویای سبز» ، «رودخانه برفی» و «پوآرو» نیز از معروف ترین سریال های وی هستند.

 آن مرحوم در آثار ایرانی نیز دوبلور چند بازیگر معروف بوده است ، از جمله حمیده خیرآبادی ، شهلا ریاحی ، مهری مهرنیا ، مهری ودادیان ، جمیله شیخی و فخری خوروش. گویندگی به جای ایران دفتری در «قیصر» و نصرت پرتوی در «گوزن ها» از کارهای معروف وی در آثار ایرانی هستند.

 زنده یاد فهیمه راستکار غیر از فعالیت های دوبله و بازیگری در تهیه و تدوین «کتاب مستطاب آشپزی» تالیف همسرش نجف دریابندری نیز شرکت داشته است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

تحلیل آمار سایت و وبلاگ